Andrzej Zawada
1959 - kierował pierwszym przejściem zimowym całej grani Tatr.
1965 - drugie przejście drogi Bonattiego i Gobbiego na Wielkim Filarze Narożnym Mont Blanc.
1971 - pierwsze wejście na Kunyang Chhish (7852 m n.p.m.) w Karakorum,
1973 - pierwsze zimowe wejście wraz z Tadeuszem Piotrowskim na szczyt siedmiotysicczny Noszak (7485 m n.p.m.) w Hindukuszu,
1974 - pierwsze przejście północnej ściany Kohżi Mandaras (6628 m n.p.m.).

Szef najbardziej znanej polskiej wyprawy - pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w roku 1980 (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie 17 lutego), oraz wiosennej 1981, podczas której Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka poprowadzili nową drogę na wierzchołek najwyższego szczytu ziemi.
Prowadził również zimową wyprawę na Cho Oyu na przełomie 1984 i 1985 roku, podczas której szczyt zdobyli (nową drogą, do dziś nie powtórzoną - Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski 12 lutego) oraz trzy dni później Zbigniew Heinrich i Jerzy Kukuczka, dla którego było to drugie wejście na ośmiotysięcznik podczas jednego sezonu zimowego (osiągnięcia tego do dziś nikt nie powtórzył).
Na przełomie 1987 i 1988 roku poprowadził pierwszą zimową, polsko-kanadyjską wyprawę na K2. Wyprawa nie osiągnęła szczytu, jednak w trakcie jej trwania Maciej Berbeka jako pierwszy człowiek w historii przekroczył 8000 m w Karakorum, zdobywając 6 marca przedwierzchołek Broad Peak (Rocky Summit 8030 m n.p.m.).